Špeciálny pedagóg

e-mail harbutovamariana11@gmail.com
tel.

0908 389 173

Chcem Vás veľmi pekne poprosiť, keď obdržíte správy z vyšetrení ( psychologické, špeciálnopedagogické, iné odborné ) tak mi ich prosím prineste. Len na základe vyšetrení dokážeme s Vašim dieťaťom, čo najlepšie pracovať, pomôcť mu.

Hlavnú náplň práce školského špeciálneho pedagóga v ZŠ Turany tvorí priama činnosť so žiakmi, ktorí majú špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Starostlivosť je poskytovaná začleneným žiakom podľa vypracovaného rozvrhu na daný školský rok.

Školský špeciálny pedagóg poskytuje špeciálno-pedagogické intervencie žiakom:

• so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami
  • začleneným žiakom so špecifickými vývinovými poruchami učenia a správania, ktorí postupujú podla individuálnych výchovno-vzdelávacích programov /bez úpravy učebných osnov/
  • žiakom zdravotne oslabeným/ sluchovo, zrakovo znevýhodneným, s narušenou komunikačnu schopnosťou/

Školský špeciálny pedagóg je v neustálom kontakte s ostatnými pedagógmi, s ktorými konzultuje všetky úspechy či neúspechy a snaží sa riešiť problémy a ťažkosti týchto detí. Spolupracuje s triednymi učiteľmi a ostatnými vyučjúcimi, pri tvorbe individuálneho vzdelávacieho programu a spoločne hľadajú vhodný prístup k individuálne začlnenému žiakovi na základe pozorovaní i na základe odporúčaní poradenských zariadení.

Zariadenia s ktorými najčastejšie spolupracujeme

• Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie,Kollárova č. 49,036 01 Martin                                                  tel. 043/4239111,4302020, cpppapmartin@gaya.sk ; www.pppmt.sk
  • Súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva,Vuruma č. 14,  010 01 Žilina
  • Elokované pracovisko Martin, M.R.Štefánika 48, 036 01 Martin                 tel. 0948833430, scsppmt@gmail.com ; www.scsppza.sk

• Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva pri ZŠI pre žiakov s NKS, Jamník č. 42, 033 01  Jamník   044/5222458
  • Elokované pracovisko, Bellova č. 1555/7, 031 01 Liptovský Mikuláš          tel. 044/5526070, 0949651608, csppjamnik@gmail.com

Hlavná náplň práce školského špeciálneho pedagóga v základnej škole je zameraná na štyri oblasti pôsobnosti:

Práca so žiakmi

Spolupráca s pedagógmi

Spolupráca so zákonným zástupcom

Spolupráca so špecializovanými zariadeniami – poradenské zariadenia

Konzultačné hodiny:

Pondelok:  6:45 - 7:40, 13:00 - 13:30

Utorok: 6:45 - 7:40, 13:30 - 14:10

Streda: 6:45 - 7:40, 13:00 - 14:10

Štvrtok: 6:45 - 7:40 13:00 - 13:30

Piatok: 6:45 - 7:40

(prípadne podľa potreby po dohode s klientom).

Stanovením diagnózy v Centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie sa Vaše dieťa vo vyučovacom procese stáva žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a vyžaduje individuálny prístup, zmenu (modifikáciu) foriem, rozsahu a v závažných prípadoch aj obsah vzdelávania. Potom podľa druhu a stupňa poruchy (jej charakter určuje špeciálno-pedagogické vyšetrenie) zabezpečuje škola starostlivosť – výchovu a vzdelávanie – aj formou školskej integrácie, teda začlenením žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a vytvorením podmienok prostredníctvom individuálneho výchovno – vzdelávacieho programu.

Špecifické vývinové poruchy učenia, ktoré poznáme:

• vývinová porucha čítania – dyslexia
  • vývinové poruchy písania – dysgrafia, dysortografia
  • vývinová porucha počítania – dyskalkúlia

Klasifikácie chorôb podľa medzinárodnej zdravotníckej organizácie (MKCH 10):

• F 81 Špecifické poruchy vývinu školských zručností
  • F 81.0 Špecifická vývinová porucha čítania
  • F 81.1 Špecifická vývinová porucha písania
  • F 81.2 Špecifická vývinová porucha aritmetických schopností
  • F 81.3 Zmiešaná porucha školských schopností

Pamätajte !

Pre Vaše dieťa je dôležité:  aby ste začali spolupracovať so školou a snažili sa o jeho úspešné napredovanie, pretože škola vytvára primerané podmienky rešpektovaním a uplatňovaním aktuálne platnej legislatívy.

Mgr. Mariana Harbutová - školský špeciálny pedagóg pre ZŠ Turany

„Školský špeciálny pedagóg je na základnej škole pre žiakov preto, aby sa žiakom ( i rodičom ) účinne pomohlo a tak sa im úspešne učilo, dobre sa v škole cítili, zažívali úspech v kolektíve žiakov, prežívali radosť zo školskej  práce a tak z nich vyrástli zdravé a harmonické osobnosti . . .“