Špeciálna pedagogika
Špeciálny pedagóg
Špeciálny pedagóg
K O N T A K T e-mail Mgr. Mariana Harbutová
Náplň práce školského špeciálneho pedagóga:
Školský špeciálny pedagóg je pedagogický zamestnanec podieľajúci sa na uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu alebo výchovného programu.
Školský špeciálny pedagóg poskytuje:
- individuálne alebo v triede výchovu, vzdelávanie a špeciálno-pedagogické intervencie deťom a žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
- špeciálno-pedagogické intervencie deťom a žiakom, ktoré nie sú deťmi a žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v spolupráci so školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie,
- špeciálno-pedagogické poradenstvo deťom, žiakom, zákonným zástupcom, pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom,
- súčinnosť školskému zariadeniu výchovného poradenstva a prevencie
Práca so žiakmi
Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga je priama práca so žiakmi so zdravotným znevýhodnením. Žiaci prichádzajú do učebne školského špeciálneho pedagóga na špeciálno-pedagogické intervencie podľa vopred stanoveného rozvrhu v rozpätí 1-2 vyučovacích hodín týždenne. Na hodine sa venuje školský špeciálny pedagóg rozvíjaniu tej kognitívnej funkcie, ktorú predchádzajúce diagnostické vyšetrenia odhalili ako problémovú. Časť hodiny je možné využiť aj na objasnenie edukačného obsahu, ktoré sa pri aplikácii bežných pedagogických metód zo strany vyučujúceho dieťaťu nepodarilo pochopiť. Ako pomôcky pri práci využíva odbornú literatúru, pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne edukačné počítačové programy a špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc deťom so zdravotným znevýhodnením.
Dôležitú úlohu špeciálno-pedagogickej intervencie tvoria aj rozhovory so žiakom, ktoré majú posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu dieťaťa a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.
Špeciálny pedagóg je neoddeliteľnou súčasťou ŠKOLSKÉHO PODPORNÉHO TÍMU a jeho spolupráca s ostatnými členmi je kľúčová pre efektívnu podporu žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Špeciálny pedagóg prináša do tímu odborné znalosti v oblasti špeciálnej pedagogiky, diagnostiky, reedukácie a individuálnych prístupov k vzdelávaniu. Spolupráca zahŕňa spoločné plánovanie, realizáciu a hodnotenie intervencií, ako aj koordináciu podpory pre žiakov.
Špeciálny pedagóg v školskom podpornom tíme:
-
Odborník na špeciálne potreby:
Poskytuje odborné rady a usmernenia pre učiteľov a ostatných členov tímu ohľadom špecifických potrieb žiakov so zdravotným znevýhodnením, poruchami učenia, správania a pod.
-
Diagnostika a hodnotenie:
Podieľa sa na diagnostike a hodnotení žiakov, aby bolo možné identifikovať ich silné a slabé stránky, vzdelávacie potreby a optimálne formy podpory.
-
Plánovanie a realizácia intervencií:
Spolupracuje s ostatnými členmi tímu pri tvorbe individuálnych vzdelávacích plánov a programov, ktoré sú prispôsobené potrebám jednotlivých žiakov.
-
Koordinácia podpory:
Zabezpečuje koordináciu podpory pre žiakov v triede, ale aj mimo nej, aby bola uplatňovaná konzistentne a efektívne.
-
Metodická podpora pre učiteľov:
Poskytuje metodickú podporu učiteľom pri práci so žiakmi so špeciálnymi potrebami, vrátane výberu vhodných metód a materiálov.
-
Spolupráca s rodičmi:
Komunikuje s rodičmi a zapája ich do procesu podpory dieťaťa, čím vytvára partnerstvo medzi školou a rodinou.
-
Hodnotenie a reflexia:
Spolupracuje pri hodnotení efektívnosti intervencií a hľadá spôsoby, ako zlepšiť podporu pre žiakov.
Prínosy spolupráce:
-
Komplexná podpora žiakov:
Tímová spolupráca umožňuje poskytovať komplexnú a efektívnu podporu pre žiakov so špeciálnymi potrebami.
-
Zlepšenie inkluzívneho prostredia:
Spolupráca prispieva k vytváraniu inkluzívneho prostredia, v ktorom sú všetci žiaci rešpektovaní a majú možnosť naplno rozvinúť svoj potenciál.
-
Zdieľanie odborných znalostí:
Tímová spolupráca umožňuje zdieľanie odborných znalostí a skúseností medzi rôznymi odborníkmi, čím sa zvyšuje kvalita poskytovanej podpory.
-
Zvýšenie efektivity práce:
Koordinovaná práca tímu vedie k vyššej efektivite práce a k dosahovaniu lepších výsledkov.
-
Spolupráca špeciálneho pedagóga so školským podporným tímom je nevyhnutná pre zabezpečenie kvalitnej podpory pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Vytvorenie funkčného tímu a efektívna koordinácia práce vedie k lepším výsledkom pre žiakov a k vytváraniu inkluzívneho prostredia v škole.
Spolupráca s učiteľmi, výchovným poradcom, pedagogickými asistentmi
Školský špeciálny pedagóg je poradcom a pomocníkom triednych i predmetových učiteľov pri vzdelávaní žiakov so ŠVVP. Spolupracuje pri tvorbe individuálnych výchovno–vzdelávacích programov. Školský špeciálny pedagóg pomáha učiteľovi riešiť problémy žiakov so ŠVVP, ktoré sa objavili vo výchovno–vzdelávacom procese a narušili priebeh vyučovacej hodiny.
Spolupráca s výchovným poradcom sa zameriava najmä na absolvovanie celoštátneho testovania deviatakov so ŠVVP a na ich umiestnenie na primeraný typ strednej školy.
Spolupráca s rodičmi
Termín na konzultáciu si rodičia môžu dohodnúť so školským špeciálnym pedagógom podľa potreby aj mimo konzultačných hodín. Dbáme na to, aby sa v priebehu školského roka dostavili rodičia na konzultácie každého žiaka so ŠVVP. Témou takýchto stretnutí je výmena skúseností rodiča a učiteľa, hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na dieťa a pri zdolávaní jeho špecifických problémov.
Dôležitou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej dokumentácie žiaka, spolupráca rodiny a školy pri plnení školských povinností.
Spolupráca s odbornými zamestnancami a so špecializovanými zariadeniami
Školský špeciálny pedagóg spolupracuje s odbornými zamestnancami a odbornými poradenskými zariadeniami. Sprostredkuje depistáž (včasné vyhľadávanie rizík porúch učenia) a realizáciu skupinových programov pre žiakov so zameraním na proforientáciu medzi školou a odbornými poradenskými zariadeniami.
Zariadenia s ktorými najčastejšie spolupracujeme:
- Centrum poradenstva a prevencie CPP Martin,ul. Červenej armády č.1 ,036 01 Martin
Riaditeľka CPP:
PhDr.I. Ivaničová, psychologička | 0948942650 | ivanicovacpppapmt@gmail.co
-
Úsek psychologickej diagnostiky, poradenstva a terapie Mgr. Michal Antal - psychológ | 0948931788 | antalcpppapmt@gmail.com
-
Úsek špeciálnopedagogickej diagnostiky a poradenstva Mgr. Jarmila Hlavatá – špeciálna pedagogička | 0949018031 | hlavatacpppapmt@gmail.com
Konzultačné hodiny:
Pondelok: 6:45 - 7:40, 13:00 - 13:30
Utorok: 6:45 - 7:40, 13:00 - 13:30
Streda: 6:45 - 7:40, 13:00 - 13:30
Štvrtok: 6:45 - 7:40, 13:00 - 13:30
Piatok: 6:45 - 7:40
(prípadne podľa potreby po dohode s klientom).
Stanovením diagnózy v Centre poradenstva a prevencie sa Vaše dieťa vo vyučovacom procese stáva žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami ŠVVP a vyžaduje individuálny prístup, zmenu (modifikáciu) foriem, rozsahu a v závažných prípadoch aj obsah vzdelávania. Následne podľa druhu a stupňa poruchy (jej charakter určuje špeciálno-pedagogické vyšetrenie) zabezpečuje škola starostlivosť – výchovu a vzdelávanie.
Pamätajte !
Pre Vaše dieťa je dôležité: aby ste začali spolupracovať so školou a snažili sa o jeho úspešné napredovanie, pretože škola vytvára primerané podmienky rešpektovaním a uplatňovaním aktuálne platnej legislatívy.
Mgr. Mariana Harbutová - školský špeciálny pedagóg pre ZŠ Turany
„Školský špeciálny pedagóg je na základnej škole pre žiakov preto, aby sa žiakom ( i rodičom ) účinne pomohlo a tak sa im úspešne učilo, dobre sa v škole cítili, zažívali úspech v kolektíve žiakov, prežívali radosť zo školskej práce a tak z nich vyrástli zdravé a harmonické osobnosti . . .“