NAVIGÁCIA

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • JESENNÝ ZBER PAPIERA

 • Netreba ísť ani ďaleko

  Chodenie do prírody začína byť čoraz viac in. Ponúka totiž dokonalý oddych od neustáleho stresu a mestského ruchu. Aj my, členovia turistického krúžku, chodíme oddychovať a spoznávať našu krásnu prírodu. 

  Jednou z možností bolo zájsť v túto slnečnú sobotu na kopec Straník nad Žilinou (769 metrov nad morom). Táto lokalita je  evidovaná ako Národná kultúrna pamiatka a tento vrch je tiež veľmi populárny pre paraglidistov. Vidieť z neho jedinečné panoramatické výhľady na Žilinu, Malú Fatru, Terchovskú dolinu a široké okolie. Je tam lávka spolu s prístreškom ( niečo ako rozhľadňa, stala sa víťazom prestížnej architektonickej súťaže CE•ZA•AR 2016 v kategórii exteriér).

  Druhou zástavkou bola vyhliadková veža na hrebeni Dubňa. Nachádza sa v nadmorskej výške 613 m. n. m. Týči sa nad mestom Žilina a obcou Teplička nad Váhom. Je vysoká 27,4 metra a má 10 podlaží, má poriadny výkyv. Ponúka nám neopakovateľný výhľad na panorámu Malej Fatry, prírodnú rezerváciu Brodnianka, mesto Žilina ako na dlani a okolité dedinky Kysúc.

  Bolo nás 41 , ale výborná partia, keď bolo niekomu ťažko, druhí ho povzbudili.

  Fotoalbum

 • Výstup na 101 slovenských hradov a zámkov

  V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva sa v roku 2019 uskutočňuje už 29. ročník Výstupu na 101 slovenských hradov a zámkov. V októbri – mesiaci hradov - sa aj my každoročne zapájame do tejto akcie. Jej cieľom je oboznamovať ľudí s históriu a tradíciami hradov a zámkov, prispieť k ich ochrane a viesť deti aj dospelých k aktívnemu pobytu v prírode.

  V piatok 4. októbra žiaci 5. A, 6. A a žiaci 8. ročníka v rámci predmetu regionálna výchova vystúpili na Znievsky a Blatnický hrad. Nebola to jednoduchá vychádzka, veď zrúcaniny Znievskeho hradu sa nachádzajú vo výške 985 metrov nad morom, 500 metrov nad obcou Kláštor pod Znievom. Ešte pred výstupom sme navštívili miestnu základnú školu, kde v týchto dňoch prebiehali oslavy 150. výročia založenia Slovenského katolíckeho gymnázia. Žiaci školy oblečení v dobových odevoch nám porozprávali o histórii gymnázia, o známych osobnostiach, ktoré tu pôsobili, aj o školskom poriadku, ktorý museli žiaci pred 150 rokmi dodržiavať. Unavení výstupom na Zniev sme sa autobusom odviezli do Blatnice. Sily sme dočerpali v reštaurácii a nenáročnou trasou sme vystúpili aj k zrúcanine Blatnického hradu. Tento hrad je oveľa zachovalejší ako Znievsky a stále na ňom prebieha rekonštrukcia.

  Krásna príroda, zubaté jesenné slniečko a dobrá nálada nás sprevádzali po celý deň. Prvý októbrový piatok sme „dobyli“ dva turčianske hrady a spokojní a mierne unavení sme sa vrátili domov.

  Fotoalbum

 • Environmentálna výchova a európske dni vtáctva

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Práve  4. októbra  - počas Svetového dňa zvierat -  sa žiaci III.B  zúčastnili enviroedukácie  v rámci EURÓPSKYCH   DNÍ VTÁCTVA. Túto aktivitu zabezpečovali pre viaceré základné školy v okrese  pracovníci   Správy  Národného parku Veľká Fatra - Ing. J. Schestág a Ing. J. Žiak. Ich ,,vyučovanie“ deti veľmi zaujalo. Veď odchyt vtákov, ich následné krúžkovanie a vypustenie do voľnej prírody - to sú zážitky, ktoré v triede nenadobudne ani jeden žiak.

   Slnkom zaliate brehy Krpelianskej priehrady ukázali deťom domovy tamojších operencov. Tie, ktoré ich nemali, dostali nové - v podobe vtáčích búdok. Deti spoločne s lektormi rozvešali búdky na vhodné stromy. Záverečný kvíz, ktorého šikovní riešitelia boli odmenení a množstvo nezabudnuteľných chvíľ strávených v lone prírody všetkým spestril i malý veveričiak Riško. Už teraz sa deti tešia na jarnú lekciu zážitkového učenia z prírodovedy. Za super deň  ďakujú  žiaci z III.B

  Fotoalbum

 • Plavecký týždeň

  Týždeň od 13. 09. 2019 do 27. 09. 2019 patril už tradične obľúbenému plaveckému výcviku v Dolnom Kubíne, ktorého sa zúčastnili žiaci 3. a 4. ročníka. Z plávania sa tešilo 53 žiakov pod vedením skúsených inštruktorov AQUA RELAX DOLNÝ KUBÍN. Všetci žiaci úspešne ukončili výcvik a získali kopec skúseností a zážitkov. Na koniec týždňa im bolo odmenou mokré vysvedčenie a voľný vstup do vodného sveta.

 • Environmentálna výchova 4. ročník-T. Štiavnička

  Do galérie Environmentálna výchova 4. ročník-T. Štiavnička boli pridané fotografie.

 • Turčianska Štiavnička - obec neďaleko Martina na úpätí Veľkej Fatry

  1.október - počasie bolo pekné, slniečko už ráno vykúkalo a tak sa pani učiteľky spolu s deťmi zo štvrtých ročníkov v rámci environmentálnej výchovy vydali za zážitkami. Počas svojej cesty objavovania navštívili Révajovský kaštieľ, veľký anglický park vybudovaný v 19 stor., ktorý v sebe ukrýval viac ako 400 druhov stromov z celého sveta. Zhliadli tiež rodný dom známeho básnika Jána Kostru. Deti pod vedením výborných animátorov si počas tejto výpravy preverili svoje vedomosti z prírodovedy v skupinkových súťažiach, svoju kondíciu a v neposlednom rade prehĺbili svoju lásku k prírode. Spoznali čaro prírody a obdivovali netradičné živočíchy.

  Domov si odniesli malé ocenenia za výbornú súťaživosť, spoluprácu a množstvo nezabudnuteľných zážitkov.

  Mgr. Mariana Harbutová

  Fotoalbum

 • DEŇ POLÍCIE

  12.9. 2019 bol super deň. Vlakom sme išli do Žiliny, kde sa konal Deň Polície. Na Mariánskom námestí sme videli zásah kukláčov z helikoptéry, ukážky sebaobrany, rôzne sprievodné akcie a máme spoločnū fotku s Jurajom Bačom, ktorý celú akciu moderoval.

 • Piataci v Blatnici

   Piataci v Blatnici

  Až keď bude vyrúbaný posledný strom,

  otrávená posledná rieka, chytená posledná ryba,

  zistíte, že peniaze sa jesť nedajú.“

   

  Každý piatak našej školy už vie, že Centrum environmentálnej výchovy Turiec  prináša pre žiakov jedinečné zážitkové vyučovanie. Túto jeseň sme získavali informácie v Blatnici a využívali ich priamo v teréne formou hier a súťaže. Oživením dňa bola naša kolegyňa Fiona, papagáj druhu Amazónik. Mali sme možnosť pochopiť vzťahy v rámci jednotlivých ekosystémov, poznať krásne prostredie Blatnice.  Už teraz sa tešíme na vychádzku na Blatnický hrad.

                                                                                                                                                       5.A, 5.B

         

 • Marco získal striebro a reprezentačný dres

  Marco získal striebro a reprezentačný dres

  V sobotu 21. 09. 2019 sa v Košiciach uskutočnili Majstrovstvá SR staršieho žiactva v atletike. Mali sme tam jediné želiezko v ohni - Marca Turčana vo vrhu 4 kg guľou. Z 18 starších žiakov svojim výkonom 14,79 m si Marco zlepšil svoj osobný rekord, získal striebornú medailu a stal sa vicemajstrom Slovenska.  Z úspešného posledného finálového pokusu sa tešil spolu so svojím trénerom Miroslavom Klučiarovským.

  Reprezentačný tréner SR pán Lučka odovzdal nášmu úspešnému atlétovi nominačný list SAZ do reprezentácie Slovenska. Už tento týždeň Marco odcestuje do Slovinska na Medzištátne atletické stretnutie Čechy – Slovinsko – Maďarsko – Slovensko – Chorvátsko.

  Ďakujeme za úspešnú reprezentáciu a držíme prsty.

 • Majstrovstvá SR vo viacboji

  Majstrovstvá SR vo viacboji

  15. 09. 2019 sa na atletickom štadióne ŠŠI v Trenčíne uskutočnili Majstrovstvá SR mladších žiakov vo viacboji. Súčasťou atletického päťboja boli disciplíny: 60 m prekážky, skok do diaľky, beh na 60 m, hod kriketovou loptičkou, beh na 600 m. Svojimi veľmi dobrými výsledkami získali nomináciu na toto podujatie aj štyri naše pretekárky – Zuzana Žiaková, Diana Hlavatá, Emily Bíziková, Rebeka Haľamová. Po úspešnom vystúpení na minuloročných halových Majstrovstvách SR opäť nesklamali. Z celkového počtu 23 družstiev mladších žiačok kvarteto našich dievčat obsadilo 3. miesto so ziskom 6796 bodov za družstvom AC Malacky a Sláviou ŠG Trenčín. Najviac z nášho tímu získala Emily Bíziková 2168 bodov.

  Srdečne blahoželáme.

 • OZNAM

  Zoznam školských pomôcok pre školský rok 2019/2020 vo formate .pdf: Školské_pomôcky_19_20.pdf

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScRozvrhy boli aktualizované
 • Oznam ŠKD

  Prihláška do školského klubu detí vo formate .pdf: Žiadosť_do_ŠKD_2019.pdf

 • D O V I D E N I A !

 • O Z N A M

  O Z N A M
 • Krásavica na Dunaji

  V júnové pondelkové ráno sme vycestovali do korunovačného mesta uhorských kráľov a kráľovien Bratislavy. Prvou  návštevou bolo nádvorie  a exteriér Bratislavského hradu a druhou neďaleká budova NR SR. Vo vestibule parlamentu nás privítali symboly nášho štátu, busty osobností slovenského národa, rokovaciu sálu, ktorú pripravovali na zasadnutie poslancov. Naša ďalšia zastávka bola TV Markíza v Záhorskej Bystrici. Zaujímavé boli štúdia, kde  pripravujú Teleráno, Televízne noviny, Reflex – priame vysielania. Ako posledný obdiv patril  hradu Devín, ktorý stojí na mohutnom skalnom kopci nad sútokom Dunaja a Moravy. Písala sa na „ňom“ najstaršia história Slovákov a Slovenska. Nezabudli  sme ani na Pamätník na Devíne -Brána slobody pripomína ľudí, ktorí zahynuli pri pokuse odísť z údajného tábora mieru a pokroku.

                                                                                           Žiaci  9. A

  Fotoalbum

 • III. A na Oravskom hrade

  Dňa 24. júna sme slnkom zaliatym ránom vykročili na turiansku  železničnú stanicu, odkiaľ sme „My“ žiaci III. A triedy spolu s pani učiteľkou Daškou a pánom učiteľom Sumkom vycestovali na jeden z najkrajších hradov na Slovensku „ Oravský hrad“, ktorý nás očaril svojou krásou nad hladinou rieky Oravy a nad obcou Oravský Podzámok.

  Pani sprievodkyňa nás zaujala svojim pútavým rozprávaním a dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií, že v roku v roku 1556 sa dostal do rúk Thurzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu, že hradný areál je tvorený pozoruhodným komplex Dolného, Stredného a Horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Zaujalo nás prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzali podzemné chodby. V priestoroch Oravského hradu sa nachádza  aj niekoľko expozícií. V najstarších priestoroch Horného hradu – v Citadele – je inštalovaná archeologická expozícia a Médiatéka, ktorá mapuje audiovizuálne diela, ktoré sa natočili na Oravskom hrade. Zaujímavou súčasťou prehliadky bola etnografická, prírodovedná a historická expozícia, ktorú tvoril systém stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich dobové zariadenie.

  Viac ako hodinu sme strávili v komnatách Oravského hradu a nastal čas rozlúčiť sa a opustiť hradby. Plní zážitkov a dojmov sme sa vrátili do našich domovov. Už teraz sa tešíme na ďalší výlet...

  Fotoalbum

strana: