29.9. pôjde o srdcové záležitosti...
Od roku 2000 si v tento deň pripomíname Svetový deň srdca, ktorý podporujú organizácie ako UNESCO, WHO aj WHF (Svetová federácia pre zdravé srdce). Tento deň má už svoje pevné miesto nielen v kalendári, ale aj v našej škole. Pripomeňme si teda, že na choroby srdca zomiera ročne viac ľudí, ako na rakovinové ochorenia a že chorobám obehovej sústavy možno predchádzať najmä pravidelným cvičením a zdravou stravou bohatou na vlákniny s nízkym obsahom soli a tukov, ako aj stravou bohatou na zeleninu a ovocie. Skúsme sa zamyslieť nad tým, ako sa o srdce staráme... Určite je ešte čo zlepšovať, nezabúdajme však na to, že ho máme len jedno... a bez neho by sme sa ďaleko nedostali.
1.10. sa budeme usmievať, pretože:
- - úsmev nič nestojí a dokáže robiť zázraky
- - je najlepším liekom na boľavú dušu
- - uvoľňuje situáciu a napätie
- - prináša úľavu a radosť
- - obmäkčuje
- - svedčí každému
- - má pozitívny vplyv na zdravie i okolie
- - pomáha nadväzovať priateľstvá a kontakty
- - prináša obľúbenosť v kolektíve
Svetový deň úsmevu sa oslavuje od roku 1999, jeho iniciátorom bol Harvey Richard Ball, ktorý v roku 1963 vytvoril „smajlíka“.
2.10. si pripomenieme Svetový deň bez násilia
Právo nebyť vystavovaný násiliu alebo hrozbe násilia je základným a univerzálnym ľudským právom. Pretrvávanie násilia páchaného na ľudských bytostiach je porušovaním ich ľudských práv. Možno je tento deň vhodnou príležitosťou zamyslieť sa nad tým, ako je násilie tolerované v našej spoločnosti. Možno netreba veľa, stačí si viac všímať okolie... Prispejme k tomu svojou troškou aj my, nezatvárajme pred násilím oči...
10.10. prídeme v bielom tričku
Ukážeme tak, že je potrebné sa starať aj o svoju dušu, nielen telo. V tento deň si pripomíname Svetový deň duševného zdravia. Určite sa mnohí z Vás už niekedy cítili „pod psa“. Nechcelo sa Vám s nikým baviť, boli ste nepríjemní, podráždení a najradšej by ste sa vtedy teleportovali na miesto, kde Vás nebude nič a nikto vyrušovať. Zrejme ste mali „len“ blbý deň. No ak sa cítite zle dlhodobo, tak skúste osloviť triednu učiteľku, obľúbeného učiteľa či koordinátora prevencie... Zveriť sa so svojimi pocitmi nie je hanbou, pretože tak, ako sa máme starať o svoje telo, netreba zanedbávať ani svoju dušu. Aj tú potrebujeme k tomu, aby sme mohli byť šťastní.
Mgr. Katarína Pastorková, koordinátor drogovej prevencie