Štvrté projektové stretnutie (Camp 4), Suceava, 9.5.2022 – 13.5.2022

V rámci projektu Erasmus + s názvom „Hľadáme budúce olympijské hviezdy“ 18 žiakov a 4 učitelia zo Základnej školy v Turanoch navštívili rumunské mesto Suceava. Toto mesto sa nachádza na severovýchode Rumunska s počtom obyvateľov približne sto tisíc,  je známe prekrásnymi pravoslávnymi chrámami a kláštormi. Cestovali sme cez Transylvánske Alpy a vnímali sme krásu zelenej prírody všade naokolo. V partnerskej škole nás srdečne privítali chlebom a soľou. Rumunskí žiaci pre nás pripravili program na privítanie, ktorý nás veľmi potešil. Predviedli nám, ako sa naučili  spievať a tancovať piesne  všetkých partnerských krajín a do tanca vtiahli aj nás. Prezreli sme si  školu, triedy, telocvičňu a prekvapilo nás, že majú aj vlastnú plaváreň, kde práve trénovali ukrajinskí olympionici. Našim cieľom bolo spoznať špecifické prvky nácviku jednotlivých atletických disciplín a metodiku nácviku doplnkových športov: bedminton, volejbal, basketbal i futbal. Žiaci z partnerských krajín z Bulharska, Chorvátska, Slovenska a domáci rumunskí žiaci mali tréning každý deň pobytu. V telocvični a vo vonkajšom športovom areáli školy prebiehal nácvik doplnkových športov bedminton, volejbal a basketbal s učiteľmi telesnej výchovy. Na obrovskom vonkajšom štadióne mesta Suceava sa žiakom venoval ambasádor podujatia, významný rumunský reprezentant vo futbale Dorin Goian, ktorý je absolventom domácej základnej školy Scoala Gimnaziala. Po dopoludňajšom tréningu sa uskutočnil futbalový zápas a prišla aj miestna televízia. V popoludňajších hodinách sme mali možnosť prejsť sa po meste Suceava a spoznať niektoré jeho zaujímavosti. Navštívili sme aj kniežaciu pevnosť Princely Fortress, ktorá bola postavená na konci 14. storočia neďaleko stredovekého mesta Suceava a bola takmer 200 rokov hlavným sídlom moldavských panovníkov. Dnes je významnou národnou historickou pamiatkou. V neďalekom Múzeu bukovinskej dediny sa žiaci venovali rôznym relaxačným aktivitám. Na záverečnom ceremoniáli odovzdávania certifikátov a diplomov sme mohli ochutnať aj typické „sarmale“ – kapustné listy plnené ryžou a korenistým mäsom. Na záver môžeme povedať že, cestovaním po európskych krajinách sa rozširujú naše obzory, stretávame nových ľudí, všímame si, ako rozprávajú, ako sa správajú, čo si obliekajú, čo jedia a ako žijú. Vidíme, aké majú školy a vzdelávacie systémy a popritom všetkom plníme náš cieľ, zdokonaľujeme sa v športe.

Mgr. Tatiana Otrubová

„Svet je kniha a kto necestuje, číta iba jednu stránku.“

Sv. Augustín