IL SECONDO GIORNO (deň druhý): Možno by ste to o nás nepovedali, ale deň sme začali ľahkým ranným joggingom (pán učiteľ Klučiarovský sa proste nezaprie :o))). Deň pokračoval orientačným behom v historickom centre Viterba, ktorý bol pre mnohých dlhý a náročný. Dorozumievať sa v cudzom jazyku a k tomu sa orientovať v neznámych spletitých uličkách nebolo vôbec jednoduché. Neskôr sme si všetci pochutili na osviežujúcej GELATO (zmrzline). Po zaslúženom obede nás čakali ďalšie ATTIVITE SPORTIVI (športové aktivity) pod vedením krajín Talianska a Estónska...
Školské kolo vo vybíjanej
V utorok 16. mája 2017 sa v telocvični základnej školy uskutočnil turnaj vo vybíjanej žiakov 3., 4. ročníka. Svoje sily si zmerali 4 družstvá - žiaci 3. A, 3. B, 4. A a 4. B triedy. Po úspešných aj menej úspešných zápasoch plných vypätých výkonov skončili na 1. mieste žiaci 4. A triedy. 2. miesto obsadila 4. B a 3. miesto 3. A trieda. Len o 2 body menej získali žiaci 3. B triedy. Všetkým srdečne blahoželáme a prajeme, aby im nechýbala taká bojovnosť a snaha, akú preukázali v tomto zápase.
V. mobilita projektu ERASMUS+ Taliansko – Viterbo - 1. deň
Naša cesta do Talianska začala v pondelok skoro ráno o 1:45 vo Vrútkach. Cesta vlakom do Prahy bola dlhá a ospanlivá. Do lietadla sme vstupovali mnohí so stiahnutými chvostmi, ale cesta lietadlom (pre mnohých prvá) bola celkom príjemná. Odchodu spoločným autobusom z Ríma do cieľového mestečka VITERBA sme sa nemohli dočkať. Napokon sme unavení, ale šťastní dorazili do príjemného vidieckeho hotela LA DIMORA VITORCHIANO.
IL PRIMO GIORNO (deň prvý): Tradičné privítanie v hosťujúcej škole bolo príjemné a plné hudobných čísel. Aktivity zamerané na vzájomné spontánne spoznávanie vystriedalo vzácne a inšpirujúce stretnutie so špeciálnou olympioničkou Martinou Casagrande. Deň v škole sme zakončili rôznorodými športovými aktivitami v GRUPPI INTERNAZIONALI (medzinárodných tímoch).
Súľovský hrad
V nedeľu 14.5.2017 sme išli na krásny výlet na Súľovský hrad. Bolo veľmi pekné a teplé počasie. Cesta tam bola dlhá. Prestupovali sme z vlaku do vlaku a z vlaku do autobusu. Ten nás doviezol do Súľova – Hradnej ku kostolu, kde začala naša pešia túra.
Išli sme náučným chodníkom po zelenej značke. Niektorí cestu na „hrad“ zvládli v pohode, iní zas objímali každý druhý strom, aby dočerpali energiu na ďalšiu cestu. Náučný chodník viedol strmým stúpaním, prekážky nám robili korene stromov a prechádzali sme popri skalách, ktoré mali zaujímavé tvary. Postupne sa nám odkrývali krásne výhľady na okolitú krajinu. V závere sme museli vystúpať po rebríkoch, až sme sa dostali na hrad. Teda na to, čo z neho zostalo. Tu už bolo veľa turistov. Keď sme sa chceli dostať úzkymi štrbinami v skalách po rebríkoch až hore, museli sme chvíľu počkať v rade, lebo chodníky boli jednosmerné. Oplatilo sa, lebo hore nás čakal najkrajší výhľad.
Zaujímavá bola aj cesta nadol. Serpentínami sme prudko klesali, kvôli bezpečnosti tam bolo aj zábradlie. Keď sa cesta vyrovnala, pred nami sa objavili dve veľké ohniská. Veľmi sme sa potešili, lebo v ruksakoch sme si niesli špekačky aj slaninku. Nanosili sme z lesa drevo, aj oheň sa nám podarilo urobiť, aj ražne rôznych tvarov sme vyrobili a nakoniec sme si aj hladné bruchá zaplnili.
Cestou späť sme ešte vyšli na sedlo pod Bradou a potom už len dolu kopcom do Súľova. Súľov je pekná dedina obklopená Súľovskými skalami, ktoré tvoria jednu z najvýznamnejších prírodných lokalít Slovenska. Skaly sú tvorené súľovským zlepencom, ktorý je sformovaný do bizarných tvarov veží, homolí, ihiel, brán a skalných výtvorov, ktoré utajujú podoby postáv, zvierat a vecí. Súľovské skaly sú neopakovateľné, presvedčili sme sa o tom aj my, turisti z turistického krúžku.
Oznam o konaní testov všeobecnej pohybovej výkonnosti pre žiakov 4. ročníka základných škôl
Dňa 6. 6. 2017 o 14:00 hod. sa na atletickom štadióne v Turanoch uskutočnia testy všeobecnej pohybovej výkonnosti pre žiakov 4. ročníka základných škôl, ktorí majú záujem o prijatie do športovej triedy zameranej na atletiku, florbal a tenis v školskom roku 2017/2018. Batéria testov pozostáva z testov všeobecnej pohybovej výkonnosti ( beh na 50 m, skok do diaľky z miesta, hod z miesta plnou loptou, 6 min. vytrvalostný beh ). Všetkých záujemcov srdečne pozývame.
Škola v prírode • BYSTRÁ • 8. – 12. máj 2017
Celý štvrtý ročník našej školy sa rozhodol využiť pobyt v škole v prírode. Aj tohto roku riaditeľstvo ZŠ vybralo hotel Biela medvedica v Bystrej –dedine na úpätí Nízkych Tatier. Hoci bol štátny sviatok, všetci sa na pondelok – 8. mája veľmi tešili. Cesta autobusom ubehla rýchlo. Krivoľakou cestou plnou zákrut sme sa vyšplhali na Čertovicu a potom – smer Tále. V hoteli nás čakali mladí animátori, ktorí sa nám venovali v poobedňajších hodinách. Pomohli nám s ťažkými kuframi ubytovať sa v útulných izbách hotela. Výborná večera a super večer s disco tancami, ktoré nás učila Skajka a Čawéz, zakončili náš prvý deň v škole v prírode.
Pani učiteľky triedne nám pripravili na každý deň zaujímavý program. Zážitkovým učením sme si prehĺbili vedomosti z každého predmetu.
V utorok sme navštívili Bystriansku jaskyňu. Tu nás uchvátila krásna vápencová kvapľová výzdoba spolu s netopiermi a veľkou sálou pre speleoterapiu. Aj suveníry pre spomienku na skvelý týždeň sme si zakúpili.
Streda nás privítala chladným mrazivým ránom, no aj dnes sme začínali deň rozcvičkou už o 7:00 hod. tak, ako po celý týždeň. Doobedňajšie učenie sme striedali s exkurziou miestneho farského kostola Sv. Floriána. Pani sprievodkyňa nás oboznámila s jeho bohatou históriou a porozprávala zaujímavosti aj o dedine Bystrá. Po chutnom obede sme sa vybrali opäť do dediny. Tam sídli Horská záchranná služba Národného parku Nízke Tatry so svojimi obetavými pracovníkmi a lavínovými záchranárskymi psami. Beseda so záchranármi, ukážky práce a výcviku psov a najmä vozenie sa vo vozidle horských záchranárov – to bol nezabudnuteľný zážitok . Záver dňa patril hrám, tancu, no najmä každovečernému čítaniu školskej POŠTY. To sme sa vždy radovali a smiali, keď listy čítali naši animátori.
A čo štvrtok ? Nuž pani učiteľka Sláviková a Uličná nám vymysleli pešiu túru na Tále. Prešli sme sa k Hotelu Partizán a jazeru. V jeho blízkosti sme vyskúšali svoju odvahu a zdatnosť v Tarzánii. Bolo to miesto plné prekonávania prekážok a skúšky našich fyzických schopností. Cestou sme sa poklonili pri pamätníku padlým hrdinom, ktorí počas II. svetovej vojny položili svoje životy za mier a uctili si tak Deň víťazstva nad fašizmom. Večer nás čakala záverečná disco a spoločenské hry.
Posledný deň pobytu bol tiež plný aktivít. Najviac sme sa tešili na Wellness hotel Bystrá. Je to susediaci hotel, kde sme zažili množstvo neopakovateľných chvíľ plných radosti. Vyhladnutí sme sa vrátili na obed do Bielej medvedice a šup - pobaliť sa. Pomáhali nám aj naše pani učiteľky i pani zdravotníčka Sochuľáková. Ďakujeme im za ich pomoc a starostlivosť.
V škole v prírode nám bolo dobre, všeličo sme sa naučili a budúcim štvrtákom už teraz závidíme.
Žiaci zo IV.B
MAJSTROV ŠKOLY V ŠACHU POZNÁME
Dňa 5. mája 2017 si 22 žiakov školy zmeralo sily v šachovom turnaji o titul Majster školy.
V I. kategórii medzi žiakmi 1. – 4. ročníka: N. Almássy (3. A), M. Beránek (4. A), M. Božík (3. A), D. I. Dudžík (4. B), D. Frkáňová (3. A), J. Hríb (3. B), T. P. Ondrla (3. A), P. Raffaj (2. B), Š. Sochuľák (4. A), N. Spilková (2. B) a Š. Syč (2. B) bolo poradie na prvých troch miestach nasledovné:
Tabuľka 1. – 4. ročník
Poradie
Meno priezvisko
Počet zápasov
Počet bodov
Počet pomocných bodov
1
Patrik Raffaj
5
4
15,0
2
Nikolas Almássy
5
4
12,5
3
Tobiáš Peter Ondrla
5
3,5
12,0
V II. kategórii sa medzi súťažiacimi 5. – 9. ročníka: M. Baráni (5. A), R. Bobek (9. A), M. Hammer (6. B), Benjamín Hríb (7. B), Samuel Hríb (9. A), J. Kapusta (6. B), N. Lisoň (6. B), M. Matejička (5. A), M. Stano (6. B), M. Syč (6. B) a R. Urban (5. A) najviac darilo žiakom uvedeným v tabuľke:
Tabuľka 5. – 9. ročník
Poradie
Meno priezvisko
Počet zápasov
Počet bodov
Počet pomocných bodov
1
Matúš Matejička
5
4
14,5
2
Benjamín Hríb
5
4
13,5
3
Richard Bobek
5
3,5
14,5
Gratulujeme víťazom, ktorí po celý nasledujúci rok majú právo nosiť titul Majster školy v šachu.
Deň Zeme
História vyhlásenia Dňa Zeme siaha do roku 1969, keď predovšetkým John McConnell začal volať po vzniku medzinárodného dňa Zeme a v rámci týchto snáh vytvoril i vlajku Dňa Zeme. Prvý Deň Zeme bol oslávený v San Franciscu. Kampaň s týmto sviatkom spojená, si kládla za cieľ preniesť otázku ekológie a ochrany prírody do politických kruhov. Cieľom bolo zvýšiť energetickú účinnosť, recyklovať odpadky a hľadať obnoviteľné zdroje energie. Táto akcia mala veľký ohlas práve medzi študentami.
OSN začala tento sviatok sláviť o rok neskôr (1971). V roku 1990 sa k Amerike pripojil aj zvyšok sveta a 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme. V súčasnosti patrí Deň Zeme medzi najuznávanejšie a najpopulárnejšie podujatia na záchranu Zeme. V celom svete ho slávia milióny ľudí. Podujatia pri príležitosti Svetového dňa Zeme pripravuje mimovládna organizácia Earth Day Network (EDN).
Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Tento sviatok je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali pri oslavách jarnej rovnodennosti, 21. marca, a oslavovali príchod jari. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na dopady ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu diskusiu o možných riešeniach.
A ako sme sa zapojili my, žiaci Základnej školy v Turanoch?
Plagáty ku Dňu Zeme vyrábali všetci siedmaci na hodine výchova umením. Plastové vrchnáčiky pravidelne celý školský rok z jednotlivých tried zbierajú žiaci 7. B triedy. Piataci na technike riešili projektom problém odpadu v domácnosti, ôsmaci zas úsporu energie a vody. Kvety z plastu vyrobili piataci. O úpravu školského areálu sa postarali najmä siedmaci a ôsmaci. Pri jesennom zbere papiera pomáhali ôsmaci a deviataci.
Žiaci 1. stupňa sa zúčastnili multimediálneho výchovného koncertu Dr. Zembolí, kde ústredná postava Dr. Zembolí je vo svojej ordinácií konfrontovaný s následkami ľudskej krátkozrakosti a hlúposti. Program sa milou, veselou formou zaoberal otázkami ekológie. Na konci je ale vždy ponaučenie, že každý z nás je nielen tvorcom svojho šťastia, ale aj budúcnosti. Ľudskosť, separovanie, recyklovanie, zber druhotných surovín, ochrana čistoty prírody...
Pre žiakov 2. stupňa bol určený protidrogový multimediálny koncert Trinásta komnata. V programe má 12 šťastných, správnych dverí svoje pomenovanie: priateľstvo, láska, rodina, sebaúcta, šport, umenie, príroda, humor, cestovanie, vzdelanie, humanita, česť a spravodlivosť. Kto otvorí tieto dvere správnou nohou, nemá chuť a ani potrebu nazerať do zakázanej, trinástej komnaty, kde vládne neskutočné prázdno...
Oba programy využívali vizuálnu silu prepracovanej veľkej zadnej projekcie, motivačné texty v spojitosti s melodickou hudbou a výborné muzikantské výkony Mgr. Borisa Lettricha, speváka skupiny AYA, Petrom Miháľom, Michalom Bukvišom a Máriom Tománkom.
Naše myslenie sa mení, začíname chápať a vážiť si viac seba, svoje zdravie, našu prírodu, našu Zem... A chceme aj my pomôcť. Jarným zberom papiera zachránime stromy.
Zapojte sa, recyklujte a pomôžte nám aj Vy!
Zem sa nám odvďačí.
Moricove Sučany
V piatok, 28. apríla sa uskutočnil na ZŠ SNP v Sučanoch už ďalší ročník súťaže Moricove Sučany. Zúčastnilo sa jej 29 recitátorov z 8 škôl okresu Martin. V prednese poézie a prózy s tematikou prírody sa veľmi dobre darilo aj žiakom našej školy. Veď posúďte sami:
1. kategória poézia 2. miesto Karin Holubová 3. A próza 2. miesto Matej Božík 3.A 3. miesto Tobiáš Peter Ondrla 3.A 2. kategória próza 1. miesto Sabína Štetková 6.B 3. kategória próza 2. miesto Michaela Ujčeková 7.A
Mám rád jazdu na motorke
Prvýkrát som sadol na motorku ako 4-ročný. Vtedy som ešte nemal značkovú motorku, bola vyrobená v Čine. Zapáčila sa mi jazda na motorke, preto som dostal kvalitnejšiu motorku KTM MX 50.
Na nej som bol prvýkrát súťažiť v roku 2012 na Medzinárodných majstrovstvách Slovenskej republiky mládeže v Žaškove. Súťaže ma bavili , preto mi kúpili motorku KTM MX 65. Na nej som začal intenzívnejšie trénovať a v roku 2016 som sa zúčastnil na ďalších pretekoch v Žaškove. Tam som sa stretol už s vyššou konkurenciou a umiestnil na 6. mieste.
V roku 2017 som štartoval na Majstrovstvách Slovenska ZE-TEC CUP, ktorý sa konal v zime v Slovenskom Pravne, kde som sa umiestnil na 2. mieste.
Čakám na každú voľnú chvíľu, aby som mohol trénovať, pretekať a spoznávať svet na dvoch kolesách.
Radko Bače 6. A
ŠACHOVÁ LIGA TURČIANSKYCH ŠKÔL 2017 SKONČILA
Odovzdaním ocenení piatim najúspešnejším družstvám sa 19. apríla 2017 skončila Šachová liga turčianskych škôl.
Teší nás, že aj tento rok sme boli medzi ocenenými, tesne za družstvami stredoškolákov z BGMH Sučany, Gymnázium L. Lettricha Martin a Gymnázium V. P. Tótha Martin.
Za tento úspech si obdiv a poďakovanie zaslúži družstvo hrajúce prevažne v zložení M. Syč (6. B, kapitán družstva), M. Stano (6. B) a J. Š. Dudžík (9. A), ktoré získalo 14 bodov za 7 víťazstiev v jedenástich zápasoch. Poďakovanie patrí aj ďalším členom Šachového záujmového útvaru, najmä: N. Spilkovej (2. B), M. Hammerovi (6. B), R. Bobekovi (9. A) a S. Hríbovi (9. A), ktorí najaktívnejšie podporovali náš tím.
Viac informácii o celkovom priebehu ligy získate tu.
MATEMATICKÁ OLYMPIÁDA
Dňa 4. 4. 2017 sa 5 našich žiakov zúčastnilo okresného kola Matematickej olympiády v Martine v kategóriách Z6, Z7 a Z8. V náročnej súťaži sa dvom z nich podarilo umiestniť medzi úspešnými riešiteľmi. Katarína Sochuľáková zo VII.A sa vo svojej kategórii umiestnila na výbornom 4. mieste, keď ju len jediný bod delil od stupňa víťazov. Absolutórium si zaslúži Michal Stano zo VI.A, ktorý s plným počtom bodov spolu s ďalšími tromi žiakmi obsadil 1. miesto v kategórii Z6.
Literatúra trochu inak
Na hodinách literatúry v 5. ročníku sme preberali bábkovú rozprávku. Okrem teoretických vedomostí, sme si ju vyskúšali aj naživo. Každá trieda sa rozdelila do skupín. Našou úlohou bolo vytvoriť vlastnú bábkovú rozprávku. A tak sa začala naša príprava. Zo žiakov sa stali ozajstní režiséri, scenáristi, ale taktiež aj herci. Najprv sme potrebovali vymyslieť názvy pre naše bábkové hry. Po dlhšom uvažovaní sme na to prišli a naše príbehy sa volali Zlodejka sova, Magický elixír, Ide sa na výlet, Hľadá sa Dunčo, Svadba v zámku, Tyrkysový kvet a Koníkove dobrodružstvá. Celkom originálne názvy, či nie? Napísať scenár, ktorý by zaujal, nebolo jednoduché. Keďže sme chceli všetkých prekvapiť, dali sme hlavy dokopy a podarilo sa. Niektorí sme sa stretávali v škole ešte pred vyučovaním a poctivo nacvičovali. Keďže sme šikovní, tak sme to aj stihli. A prišiel deň s veľkým „D“, ktorého sme sa aj napriek tomu, že sme všetko vedeli na jednotku, obávali. Bola to premiéra našich bábkových rozprávok. Všetko prebehlo v multimediálnej učebni. Mohli sme si požičať školské maňušky a s nimi celú hru zahrať. Každá skupina to mala veľmi pekne pripravené a dokonale nacvičené. Prežili sme hodinu zábavy a smiechu. Premiéra pre všetkých skončila na jednotku a divákom sa veľmi páčila.
E. Berešíková (V. A)
Od oslobodenia Turian uplynulo 72 rokov
Dňa 7. apríla 2017 sme sa aj my – žiaci 7. – 9. ročníka zúčastnili spomienkových osláv oslobodenia Turian. Naša obec bola oslobodená 9. apríla 1945 po urputných bojoch príslušníkmi I. československej brigády.
Svojou účasťou a kultúrnym programom sme vzdali úctu tým, ktorí sa zaslúžili o to, že najhoršia druhá svetová vojne skončila a my môžeme žiť v slobode.
Zážitkové učenie alebo pastva pre oči - pohladenie pre dušu
Vandrovali sme z regiónu Kysuce do Turca, Oravy , Liptova a obdivovali šikovnosť slovenských ľudí v minulosti a ich spätosť s prírodou.
Obdivovali sme dreveničky ako z rozprávok starých materí, niektoré s podstením, iné bez podstenia, bez komínov, keď dym sa odvádzal len tak na povalu, kde sa údili zavesené šunky, klobásy, slanina, švankes. Cez pitvor sme zazreli vnútorné zariadenie izieb – konopnú kolísku zavesenú na hrade alebo hojdaciu drevenú kolísku, zrkadlo na prednej stene medzi oblokmi, krosná na tkanie domáceho plátna a handričkových kobercov - jednoducho nádhera. V čiernej kuchyni - pec na pečenie chleba so sopúchom , "šporhelt" so zásobníkom na teplú vodu. Vo dvore gazdovské náradie - truhla na žito, drevené korytá na zakáľačku, cep na mlátenie, drevené vidly, drevené hrable a drevená lopata na obilie, šechtár na dojenie mlieka, košík na seno, košík na zemiaky.
Je tu aj krásna oravská horáreň , oravské sýpky za dedinou - prízemné i poschodové. Na kopci stojí drevený kostolík z Rudna s krásnou výmaľbou a drevorezbami - oltár, kanceľ, steny, strop.
Zo starého krámu (obchodíku) dýcha vôňa minulosti, priam cítite tú zmes vône starej cigorky, korenia, cukríkov, octu, vitella, mucholapiek, dohánu... A predávali tam aj také nádherné rôznofarebné ligotavé hlinené guľky, dozvedeli sme sa od dobrej a múdrej tety lektorky.
A úžasné prekvapenie na záver - jednotriedna stará dedinská škola s tabuľou v jednom kúte, lavórom a krčahom vody v druhom, lavicami rôznej veľkosti pre menšie a väčšie deti s kalamármi na atrament, drevenou naolejovanou dlážkou a na hrade zavesenou petrolejkou.
Na priedomí pri obloku je zvonec a už je našej rozprávky koniec...
Ak budete niekedy mať v Martine viac voľného času, vrelo Vám odporúčame navštíviť Múzeum slovenskej dediny na okraji Martina v Jahodníckych hájoch. Drevenicu ohádzanú vrstvou hliny, obielenú vápnom nebovo-modrej farby, v prednej časti pokrytú šindľom, v zadnej nad komorou snopmi cepmi vymlátenej slamy. Naozaj to stojí za to, prejsť sa po tomto skanzene, pokochať sa tou krásou.
Najmladší turianski florbalisti druhí v okrese Martin
4. apríla 2017 sa v Katolíckej základnej škole A. Bernoláka v Martine uskutočnil už 5. ročník okresného florbalového turnaja žiakov 1. - 4. ročníka ZŠ. Zúčastnilo sa ho päť tímov chlapcov zo ZŠ Hurbanova, Evanjelická, Katolícka A. Bernoláka, Priehradná, Turany. Družstvo florbalistov našej školy vyhralo prvé tri zápasy a v poslednom zápase podľahli chlapcom ZŠ Priehradná a obsadili krásne 2. miesto.
Úžasný tím tvorili:
štvrtáci Š. Sochuľák - kapitán, J.Bečák, M.Lamoš, M.Kručinský, M.Beránek, J.Calík,
tretiaci S. Ratkoš, S. Maťko, S. Dubovec ,
druháci J. Majerík a F. Maroš
Srdečne blahoželáme !