Týždeň od 13. 09. 2019 do 27. 09. 2019 patril už tradične obľúbenému plaveckému výcviku v Dolnom Kubíne, ktorého sa zúčastnili žiaci 3. a 4. ročníka. Z plávania sa tešilo 53 žiakov pod vedením skúsených inštruktorov AQUA RELAX DOLNÝ KUBÍN. Všetci žiaci úspešne ukončili výcvik a získali kopec skúseností a zážitkov. Na koniec týždňa im bolo odmenou mokré vysvedčenie a voľný vstup do vodného sveta.
Plavecký týždeň
- 16
Turčianska Štiavnička - obec neďaleko Martina na úpätí Veľkej Fatry
1.október - počasie bolo pekné, slniečko už ráno vykúkalo a tak sa pani učiteľky spolu s deťmi zo štvrtých ročníkov v rámci environmentálnej výchovy vydali za zážitkami. Počas svojej cesty objavovania navštívili Révajovský kaštieľ, veľký anglický park vybudovaný v 19 stor., ktorý v sebe ukrýval viac ako 400 druhov stromov z celého sveta. Zhliadli tiež rodný dom známeho básnika Jána Kostru. Deti pod vedením výborných animátorov si počas tejto výpravy preverili svoje vedomosti z prírodovedy v skupinkových súťažiach, svoju kondíciu a v neposlednom rade prehĺbili svoju lásku k prírode. Spoznali čaro prírody a obdivovali netradičné živočíchy.
Domov si odniesli malé ocenenia za výbornú súťaživosť, spoluprácu a množstvo nezabudnuteľných zážitkov.
Mgr. Mariana Harbutová
Fotoalbum
Environmentálna výchova 4. ročník-T. Štiavnička
Do galérie Environmentálna výchova 4. ročník-T. Štiavnička boli pridané fotografie.
30
DEŇ POLÍCIE
12.9. 2019 bol super deň. Vlakom sme išli do Žiliny, kde sa konal Deň Polície. Na Mariánskom námestí sme videli zásah kukláčov z helikoptéry, ukážky sebaobrany, rôzne sprievodné akcie a máme spoločnū fotku s Jurajom Bačom, ktorý celú akciu moderoval.
4
Piataci v Blatnici
„ Až keď bude vyrúbaný posledný strom,
otrávená posledná rieka, chytená posledná ryba,
zistíte, že peniaze sa jesť nedajú.“
Každý piatak našej školy už vie, že Centrum environmentálnej výchovy Turiec prináša pre žiakov jedinečné zážitkové vyučovanie. Túto jeseň sme získavali informácie v Blatnici a využívali ich priamo v teréne formou hier a súťaže. Oživením dňa bola naša kolegyňa Fiona, papagáj druhu Amazónik. Mali sme možnosť pochopiť vzťahy v rámci jednotlivých ekosystémov, poznať krásne prostredie Blatnice. Už teraz sa tešíme na vychádzku na Blatnický hrad.
5.A, 5.B
3
Marco získal striebro a reprezentačný dres
V sobotu 21. 09. 2019 sa v Košiciach uskutočnili Majstrovstvá SR staršieho žiactva v atletike. Mali sme tam jediné želiezko v ohni - Marca Turčana vo vrhu 4 kg guľou. Z 18 starších žiakov svojim výkonom 14,79 m si Marco zlepšil svoj osobný rekord, získal striebornú medailu a stal sa vicemajstrom Slovenska. Z úspešného posledného finálového pokusu sa tešil spolu so svojím trénerom Miroslavom Klučiarovským.
Reprezentačný tréner SR pán Lučka odovzdal nášmu úspešnému atlétovi nominačný list SAZ do reprezentácie Slovenska. Už tento týždeň Marco odcestuje do Slovinska na Medzištátne atletické stretnutie Čechy – Slovinsko – Maďarsko – Slovensko – Chorvátsko.
Ďakujeme za úspešnú reprezentáciu a držíme prsty.
Majstrovstvá SR vo viacboji
15. 09. 2019 sa na atletickom štadióne ŠŠI v Trenčíne uskutočnili Majstrovstvá SR mladších žiakov vo viacboji. Súčasťou atletického päťboja boli disciplíny: 60 m prekážky, skok do diaľky, beh na 60 m, hod kriketovou loptičkou, beh na 600 m. Svojimi veľmi dobrými výsledkami získali nomináciu na toto podujatie aj štyri naše pretekárky – Zuzana Žiaková, Diana Hlavatá, Emily Bíziková, Rebeka Haľamová. Po úspešnom vystúpení na minuloročných halových Majstrovstvách SR opäť nesklamali. Z celkového počtu 23 družstiev mladších žiačok kvarteto našich dievčat obsadilo 3. miesto so ziskom 6796 bodov za družstvom AC Malacky a Sláviou ŠG Trenčín. Najviac z nášho tímu získala Emily Bíziková 2168 bodov.
Srdečne blahoželáme.
OZNAM
Oznam ŠKD
D O V I D E N I A !
O Z N A M
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky:
Krásavica na Dunaji
V júnové pondelkové ráno sme vycestovali do korunovačného mesta uhorských kráľov a kráľovien Bratislavy. Prvou návštevou bolo nádvorie a exteriér Bratislavského hradu a druhou neďaleká budova NR SR. Vo vestibule parlamentu nás privítali symboly nášho štátu, busty osobností slovenského národa, rokovaciu sálu, ktorú pripravovali na zasadnutie poslancov. Naša ďalšia zastávka bola TV Markíza v Záhorskej Bystrici. Zaujímavé boli štúdia, kde pripravujú Teleráno, Televízne noviny, Reflex – priame vysielania. Ako posledný obdiv patril hradu Devín, ktorý stojí na mohutnom skalnom kopci nad sútokom Dunaja a Moravy. Písala sa na „ňom“ najstaršia história Slovákov a Slovenska. Nezabudli sme ani na Pamätník na Devíne -Brána slobody pripomína ľudí, ktorí zahynuli pri pokuse odísť z údajného tábora mieru a pokroku.
Žiaci 9. A
III. A na Oravskom hrade
Dňa 24. júna sme slnkom zaliatym ránom vykročili na turiansku železničnú stanicu, odkiaľ sme „My“ žiaci III. A triedy spolu s pani učiteľkou Daškou a pánom učiteľom Sumkom vycestovali na jeden z najkrajších hradov na Slovensku „ Oravský hrad“, ktorý nás očaril svojou krásou nad hladinou rieky Oravy a nad obcou Oravský Podzámok.
Pani sprievodkyňa nás zaujala svojim pútavým rozprávaním a dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií, že v roku v roku 1556 sa dostal do rúk Thurzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu, že hradný areál je tvorený pozoruhodným komplex Dolného, Stredného a Horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Zaujalo nás prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzali podzemné chodby. V priestoroch Oravského hradu sa nachádza aj niekoľko expozícií. V najstarších priestoroch Horného hradu – v Citadele – je inštalovaná archeologická expozícia a Médiatéka, ktorá mapuje audiovizuálne diela, ktoré sa natočili na Oravskom hrade. Zaujímavou súčasťou prehliadky bola etnografická, prírodovedná a historická expozícia, ktorú tvoril systém stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich dobové zariadenie.
Viac ako hodinu sme strávili v komnatách Oravského hradu a nastal čas rozlúčiť sa a opustiť hradby. Plní zážitkov a dojmov sme sa vrátili do našich domovov. Už teraz sa tešíme na ďalší výlet...
Netradičné predmety
V tomto školskom roku mali žiaci siedmeho ročníka dva nové predmety. Tieto si mohli zvoliť na konci šiesteho ročníka ako alternatívu druhého cudzieho jazyka. Najväčší záujem bol o stolové doskové hry a regionálnu výchovu.
Prostredníctvom predmetu Stolové doskové hry sme chceli rozvinúť schopnosti: koncentráciu, predvídavosť, rozhodovanie, myslieť dopredu, plánovanie, cieľavedomosť, zodpovednosť, tvorivosť. Na splnenie cieľov sme využívali medzipredmetové vzťahy s MAT, SJL, CUJ, VYV, FYZ. Samotné vyučovacie jednotky obsahovali:
- teoretické činnosti: šachovnica, postavenie kameňov, pohyb figúr, šachová kultúra, otvorenia, koncovky, stratégia, taktika, technika, práca s časom, hodnotenie hráča
- praktické činnosti: riešenie diagramov, partiár, práca s PC, online šach, Swis manager a možnosti hracích systémov, šachové turnaje
Výsledkom práce v predmete bola šachová liga, ktorú dokázali žiaci cez nadobudnuté činnosti zorganizovať, odohrať a vyhodnotiť.
Šach patrí do škôl, lebo neexistuje lepší spôsob, ako cez hru rozvíjať u dieťaťa vlastnosti, ktoré potrebuje aj pri iných vyučovacích predmetoch, ale hlavne, ktoré bude v dospelosti potrebovať v každodennom živote.
V predmete Regionálna výchova sme v I. polroku nadviazali na geografiu a postupne sme sa cez štáty Európy, základné informácie o Slovensku, skupinový projekt o okresoch Žilinského samosprávneho kraja, dostali až na územie Turca. V II. polroku sme založili cestovnú kanceláriu, ktorej šéfom bol zvolený Samuel Lamoš. Dostala názov CESTOLAMKA – Cestovná Lamošova kancelária. Tvorilo ju päť oddelení, ktoré mali za úlohu vytvoriť reklamný plagát pre dva jednodňové výlety v Turci. Každá pre svoju skupinu klientov – pre rodiny s deťmi, školské výlety, pre zdatnejších turistov, pre seniorov, adrenalínové zážitky. Zistili sme, že pracovať v tíme nie je úplne jednoduché. Okrem sabotérov sa treba vyrovnať aj so správnym rozdelením práce, spoločne vybrať zaujímavé výlety, komunikáciou a hodnotením spolupracovníkov, s utekajúcimi termínmi a prezentáciou spoločnej práce. Najviac zaujali výlety do Gaderskej doliny a Aquaparku v Turčianskych Tepliciach, Pantball vo Valčianskej doline. Keďže je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, na jeseň sme boli na pešej vychádzke po trase Turany – Turčianska Štiavnička – Sklabinský hrad a späť. V zime, keď bolo najviac snehu, sme si vyšli na Tibín a teraz, keď teploty presahujú 30°C, sme boli na environmentálnej výchove v Blatnici. Tam sa nám venovali dvaja „animátori“, ktorí nám pripravili zaujímavý program – rozprávanie o zvieratách a rastlinách Veľkej Fatry a vychádzku po obci spojenú s rôznymi súťažami o prírode. Zažili sme super deň.
Školská exkurzia Topoľčianky
- 10
V piatok 14.6.2019 sme skoro ráno, plní nadšenia a energie, nastúpili do autobusu – smer Topoľčianky.
Prvou zastávkou bola Zubria zvernica Topoľčianky, jediné miesto na Slovensku, kde chovajú zubry. So záujmom sme počúvali výklad o zubrovi európskom, najväčšom cicavcovi v Európe.
Spievajúcim autobusom sme sa premiestnili do neďalekého Arboréta v Mlyňanoch. Dozvedeli sme sa, že sa tam nachádza vyše 2 300 druhov drevín. Pokochali sme sa pohľadom na obrovské záhony ruží, tulipánov a levandule. Pod ružovými girlandami sme sa všetci fotografovali.
Ďalším miestom, ktoré sme navštívili, bol Zámok Topoľčianky. V obklopení anglického parku stála krásna fontána, v ktorej sme sa osviežili, pretože bolo veľmi teplo. Potom sme v letnom sídle prvého prezidenta ČSR T. G. Masaryka obdivovali rôzne zariadenia a krásne druhy nábytku. V priestoroch kaštieľa nás zaujala aj veľká knižnica s viac než 10 000 knihami.
Posledná zastávka bola v Národnom žrebčíne Topoľčianky, kde sme obdivovali rôzne druhy koníkov. Najviac sa nám páčili lipicany a slovenské teplokrvníky. Jedného lipicana dostala ako vzácny dar britská kráľovná Alžbeta II.
Domov sme sa vracali unavení, ale spokojní. Zasa sme spoznali nové miesta a získali veľa zaujímavých informácií.
Klárka Sochuľáková, Barborka Štigová, VIII.A
Beseda o recyklácii a triedení odpadov
Beseda s odborníkom na danú tému - ako forma vyučovania – má i v dnešnej škole svoje miesto. Presvedčili sa o tom i naši prváci a druháci, ktorí sa takto učili spolu s pani lektorkou Ing. Alenou Vajdovou. Učili sa o našej planéte, učili sa o správnom triedení odpadkov, ktoré ľudia produkujú stále viac a viac. Pani lektorka žiakov veľmi zaujala najmӓ animovanou rozprávkou s environmentálnou tematikou. Spoločnou hrou dokázala vtiahnuť do deja i deti a vytvoriť tak výbornú atmosféru v triede. V závere dostal každý žiak za aktívnu spoluprácu na besede omaľovánku a propagačný materiál o separovaní odpadkov od neziskovej organizácie DETI ČISTEJ ZEME. Všetci zúčastnení žiaci i pedagógovia ďakujú pani lektorke za poučnú a podnetnú besedu.
Mgr. Sláviková
Futbal v Poľsku
02. 06. 2019 sa žiaci našej školy (U11) zúčastnili futbalového turnaja v Nowom Targu.
Corona Krakow
Tatran Turany
Nowy Targ
- Zápas – C. Krakow: Nowy Targ 3:3
- Zápas – C. Krakow: Turany 3:2 (Majerík, Dubovec)
Naši žiaci nastúpili na zápas rovno z autobusu a po krátkej rozcvičke nezvládli začiatok zápasu, kde po prvých 10 minútach prehrávali 0:3 po hrubých chybách v defenzíve. V druhej časti zápasu sa zmobilizovali a podarilo sa im znížiť stav na rozdiel jedného gólu. Za druhú časť zápasu si zaslúžia pochvalu.
3. Zápas – Nowy Targ: Turany 0:7 (Maroš – 3, Lamoš – 2, Marko, Mišuta)
Tento zápas žiaci podali kvalitný výkon, kde súpera prevýšili v kombináciách, v nasadení a pohybe.
TABUĽKA:
- Corona Krakow 2 1 1 0 6:5 4
- Turany 2 1 0 1 9:3 3
- Nowy Targ 2 0 1 1 3:10 1
Bola to dobrá skúsenosť zmerať si sily na medzinárodnej úrovni.
Zúčastnení žiaci:
Samuel Ratkoš
Jakub Majerík
František Maroš
Sebastián Dubovec
Matej Božík
Tomáš Lamoš
Jakub Mišuta
Kristián Dubovec
Marek Holub
Samuel Marko
Tréner:
Pavol Pronaj
Vedúci:
Martin Majerík
ŠKOLSKÁ EXKURZIA DO BANSKEJ BYSTRICE
Tohoročný výlet bol našim posledným spoločným výletom 4.A triedy s našou pani učiteľkou Martinkou. Spolu sme si naplánovali výlet do Banskej Bystrice – srdca Slovenska. To sme sa učili na vlastivede. Zraz sme mali skoro ráno pred školou. Spolu sme sa premiestnili na železničnú stanicu, odkiaľ sme cestovali vlakom skoro 2 hodiny. S mojou kamarátkou Lejkou sme narátali dvadsaťdva tunelov, ktoré viedli do cieľa našej cesty. Keď sme vystúpili, pešo sme sa presunuli do krásneho parku pri pamätníku SNP, kde sme si urobili krátku prestávku. Energiu sme si dobili dobrými desiatami, ktoré nám pripravili naše mamičky. Zostal nám čas aj na hranie. Dobre sme si zacvičili na posilňovacích strojoch, ale najväčšiu radosť nám urobilo spúšťanie sa na kotve. Našu „ kondičku“ preverili dlhé schody, ktoré viedli k múzeu SNP. Zaujal ma tam večný oheň pri hrobe neznámeho vojaka. V okolí múzea sa nachádza skanzen ťažkej bojovej techniky, o ktorý mali záujem najmä chlapci. Keďže bolo horúco, na námestí sme sa schladili dobrou zmrzlinou a prezreli sme si viaceré historické pamiatky. Pred obedom sme zamierili do Bábkového divadla na rázcestí, kde nám bábkoherci zahrali príbeh o Pinocchiovi. Po vystúpení sme sa dozvedeli viac o bábkach, animovaní bábok a divadle. Každý z nás si mohol vedenie bábok aj vyskúšať. Bolo to veľmi zaujímavé, ale aj náročné.
Posledným bodom nášho výletu bola návšteva Laser arény. Veľmi sa nám to všetkým páčilo. Už teraz viem, že si takúto hru ešte aspoň raz zopakujem. Všetkým túto hru vrelo odporúčam. Celý výlet bol naozaj super. Ešte dlho naň budem spomínať....ako aj na našu pani učiteľku.
Ella Karcolová, žiačka 4.A triedy
Šplh na tyči
- 2
Dňa 17. júna 2019 si žiaci I. stupňa zmerali svoje zručnosti v súťaži “ Šplh na tyči“. Do tejto súťaže sa zapojilo 50 žiakov. Všetkým ďakujeme za účasť a tým najrýchlejším srdečne blahoželáme.
dievčatá: chlapci:
I. ročník
I. miesto Nina Vajdová I.A I. miesto Lukáš Sochuľák I.B
II.miesto Martina Rantová I.B II. miesto Patrik Rakyta I.B
III.miesto Nina Hýrrošová I.A III. miesto Jakub Murček I.A
II. ročník
I. miesto Sofia Kevešová II.A I. miesto Patrik Gaššo II.A
II. miesto Sofia Bíziková II. A II. miesto Nicolas Orolín II.B
III. miesto Sofia Jurčíková II. A III. miesto Šimon Zachar II.B
III. ročník
I. miesto Alexandra Valjentová III.B I. miesto Lucas Janota III.A
II. miesto Karolína Dubovcová III.A II. miesto Filip Vajda III.B
III. miesto Sofia Syčová III.B
IV. ročník
I. miesto Viktória Pečitová IV.B I. miesto Adrian Slezák IV.A
II. miesto Lea Koláriková IV.A II. miesto Richard Haľama IV.A
III. miesto Nikola Holková IV. A III. miesto Michal Žemberi IV.B