TRDIELKO je občianske. združenie, ktorého cieľom je podporovať ťažko choré deti a ich rodičov formou materiálnej pomoci počas ich liečby a života.
Deťom posiela balíčky s dezinfekčnými a čistiacimi prostriedkami, detskými zubnými kefkami, pastami, vlhčenými utierkami, vitamínmi, ale aj hračkami, ktoré sa dajú dezinfikovať. Stavebnicami, bábikami, autíčkami, potrebami na maľovanie, kreslenie, knižkami.... Pomôcť sa dá aj finančne, Trdielko má svoje číslo účtu.
V minulom školskom roku sme aj my pomohli. Vyzbierali sme 224 kg plastových vrchnáčikov. Za čo všetkým za pomoc pri zbieraní ďakujeme.
V zbieraní vrchnáčikov pokračujeme aj v tomto školskom roku.
Prečo sa vlastne zbierajú len vrchnáky?
Odkrútiť z fľaše pred vyhodením vrchnák, odložiť ho do misky alebo vedierka, a potom zaniesť na zberné miesto…to naozaj nič nestojí. Ale znásobené to znamená veľa. Pre mnohých zlepšené zdravie. Pre niektorých dokonca záchranu života.
Prečo plastové vrchnáky?
Možno ste nevedeli, že vrchnáky z PET fliaš sú vyrábané z kvalitného tvrdého plastu, takže ide o drahšiu surovinu ako bežná plastová fľaša. Preto je dobré ich recyklovať a to nielen z ekonomického, ale aj ekologického hľadiska.
Preto je skvelé, že sa v posledných rokoch tak rozmohlo zbieranie plastových vrchnákov, takže nekončia na skládke a v spaľovni, ale reálne aj pomáhajú. Čím viac škôl, firiem a organizácií sa zapojí do zbierania, tým lepšie. Ak ide o organizované zbieranie, množstvo rastie a tým aj výkupná cena .
Ako hovorí jedno africké príslovie, „Keď veľa malých ľudí na veľa malých miestach robí veľa malých vecí, svet sa zmení”.
Aké vrchnáky zbierať?
Zbierajú sa vrchnáky z PET fliaš alebo škatúľ od nápojov:
- minerálne vody ako Rajec, Fatra a iné
- sladené nápoje, čiže Kofola, Coca Cola a iné
- štuplíky z tetrapakov, mlieko, džúsy, Acidko
- vrchnáky z olejov
Zvyčajne sa nezbierajú vrchnáky z nenápojových výrobkov, ako je drogéria (šampóny, spreje, odličovače a podobne).
Koľko za vrchnáky?
Nuž, asi to tušíte, ale nie je to žiadna sláva. No ako sa vraví – babka k babce, budú kapce.
- 1 vrchnák má asi 2,5 gramu
- 1 kilogram vrchnákov obsahuje cca 400 kusov a dostanete zaň asi 22 centov
- za 100 kilogramov vrchnákov po 22 centov dostanete približne 22 eur
- za 1 tonu vrchnákov teda získate okolo 220 až 300 eur (závisí aj od rôznorodosti vrchnákov).
A z toho už sa dá financovať časť liečenia, drahý zákrok. Preto je lepšie spájať sa, nosiť vrchnáčiky na zberné miesta alebo posielať organizáciám, ktoré sa tým zaoberajú.
Zdroj: https://lepsiden.sk/plastove-vrchnaky-zbierka/