V tomto školskom roku mali žiaci siedmeho ročníka dva nové predmety. Tieto si mohli zvoliť na konci šiesteho ročníka ako alternatívu druhého cudzieho jazyka. Najväčší záujem bol o stolové doskové hry a regionálnu výchovu.
Prostredníctvom predmetu Stolové doskové hry sme chceli rozvinúť schopnosti: koncentráciu, predvídavosť, rozhodovanie, myslieť dopredu, plánovanie, cieľavedomosť, zodpovednosť, tvorivosť. Na splnenie cieľov sme využívali medzipredmetové vzťahy s MAT, SJL, CUJ, VYV, FYZ. Samotné vyučovacie jednotky obsahovali:
- teoretické činnosti: šachovnica, postavenie kameňov, pohyb figúr, šachová kultúra, otvorenia, koncovky, stratégia, taktika, technika, práca s časom, hodnotenie hráča
- praktické činnosti: riešenie diagramov, partiár, práca s PC, online šach, Swis manager a možnosti hracích systémov, šachové turnaje
Výsledkom práce v predmete bola šachová liga, ktorú dokázali žiaci cez nadobudnuté činnosti zorganizovať, odohrať a vyhodnotiť.
Šach patrí do škôl, lebo neexistuje lepší spôsob, ako cez hru rozvíjať u dieťaťa vlastnosti, ktoré potrebuje aj pri iných vyučovacích predmetoch, ale hlavne, ktoré bude v dospelosti potrebovať v každodennom živote.
V predmete Regionálna výchova sme v I. polroku nadviazali na geografiu a postupne sme sa cez štáty Európy, základné informácie o Slovensku, skupinový projekt o okresoch Žilinského samosprávneho kraja, dostali až na územie Turca. V II. polroku sme založili cestovnú kanceláriu, ktorej šéfom bol zvolený Samuel Lamoš. Dostala názov CESTOLAMKA – Cestovná Lamošova kancelária. Tvorilo ju päť oddelení, ktoré mali za úlohu vytvoriť reklamný plagát pre dva jednodňové výlety v Turci. Každá pre svoju skupinu klientov – pre rodiny s deťmi, školské výlety, pre zdatnejších turistov, pre seniorov, adrenalínové zážitky. Zistili sme, že pracovať v tíme nie je úplne jednoduché. Okrem sabotérov sa treba vyrovnať aj so správnym rozdelením práce, spoločne vybrať zaujímavé výlety, komunikáciou a hodnotením spolupracovníkov, s utekajúcimi termínmi a prezentáciou spoločnej práce. Najviac zaujali výlety do Gaderskej doliny a Aquaparku v Turčianskych Tepliciach, Pantball vo Valčianskej doline. Keďže je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, na jeseň sme boli na pešej vychádzke po trase Turany – Turčianska Štiavnička – Sklabinský hrad a späť. V zime, keď bolo najviac snehu, sme si vyšli na Tibín a teraz, keď teploty presahujú 30°C, sme boli na environmentálnej výchove v Blatnici. Tam sa nám venovali dvaja „animátori“, ktorí nám pripravili zaujímavý program – rozprávanie o zvieratách a rastlinách Veľkej Fatry a vychádzku po obci spojenú s rôznymi súťažami o prírode. Zažili sme super deň.
Fotoalbum